З чого складається наша стресостійкість?

Чим сильніше ви ударите м’яч об землю, тим сильніше він відскочить! Це резилентность – здатність об’єкту набувати своєї колишньої форми після удару. Так і з людиною або цілими організаціями.

У багатьох є здатність відновлюватися і навіть ставати сильніше після різного виду криз (особистих, економічних, політичних, соціальних. пандемії). Раніше це зв’язували з генетичними особливостями організму, але виявляється власну резилентность можна і треба розвивати, адже саме від неї залежить наша успішність в усіх сферах життя. Давайте розглянемо нашу резилентность як стілець з чотирма ніжками.

 

  1. Критичне мислення. Це наша здатність розглядати ситуацію не однобоко, а з різних сторін. Бачити не лише ризики і загрози, але і можливість використати ситуацію на власну користь. Це не завжди легко, але у той момент, коли в голові думка “За що мені це?” міняється на “Для чого мені це?” ми знаходимо нові сенси і отримуємо сили діяти.

 

  1. Прагматичний або здоровий оптимізм, цей той оптимізм, який не спотворює об’єктивну реальність. Наприклад, крайня форма оптимізму це “рожеві окуляри”. В кризовій ситуації такий стиль мислення може означати просто катастрофу. Взагалі “заперечення” загроз, ризиків або навіть реальності – це форма захисту психіки. Важливий баланс: прагматичне мислення з урахуванням ризиків і спокійна віра в позитивний результат. Для цього важливо бути чесним з собою, навчитися уважно переглядати свої думки, усвідомлювати емоції і контролювати власну поведінку.

 

  1. Стійка віра у свою особливість, мета і сенс життя. У багатьох з дитинства є думка, що я у кожного є своє призначення, і я зроблю щось корисне. Тому важливе завдання знайти мету, що саме ви хочете зробити для себе, близьких, друзів, колег, суспільства. У той момент, коли ви знайдете цю мету і зможете її “прив’язати” до своєї роботи і розвитку у вас з’явиться самомотивация. Ви вже не будете людиною, у якої просто є турботи і рутина і станете людиною у якої є мета, і вона до неї рухається. У той же момент, коли ваша мета опиниться під загрозою, у вас неодмінно підвищуватиметься рівень енергії і життєвих сил для подолання загрози. Так працює наша психіка.

 

  1. Адаптуватися і обов’язково діяти. За будь-яким великим успіхом стоять роки проб і помилок, успіхів і невдач. Ми далеко не завжди досягаємо очікуваного результату з першого разу. Але невдача не означає, що ми повинні припинити діяти. Знаходити нові варіанти рішень це безумовно важливо, але ще важливіше робити! Багато людей знають звідки у них взялися проблеми і навіть знають як їх вирішити, але вони в силу тих або інших причин не діють. Так от саме дія визначає нашу життєстійкість і резилентность.

За матеріалами спеціалісти з кризової психології Олександра Дімітрієвича.

Підготувала практичний психолог ЗОШ №2 Круглашова Н.В.